Szepty Kamieni - Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak


Islandia od kilku lat notuje znaczny rozwój turystyki. Wzbudzająca wielkie zainteresowanie samotna wyspa przyciąga coraz więcej ludzi szukających odosobnienia i chcących poznać niepospolite miejsca. Nadzwyczajne krajobrazy, brak tłumów, a także pragnienie przebywania wśród natury, w której ludzka ingerencja jeszcze nie odcisnęła wyraźnych śladów, mogą łatwo pobudzić wyobraźnię, co potrafi także szybko przekształcić się w chęć odwiedzenia wyspy.

Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak podzielili się z czytelnikami swoją wizją Islandii, którą to przemierzyli z różnych stron, a na każdej z nich chcieli się dowiedzieć trochę o jej historii - konkretnie o historii 21 opuszczonych budynków. Ciekawość tego, co przeminęło i powoli przemija nadal, tego, jakie były motywy różnych ważnych wydarzeń, co je spowodowało, jak żyli ludzie wcześniej, zanim wyspa stała się tak atrakcyjna turystycznie - to wszystko było motorem dla autorów do napisania Szeptów kamieni. Czego zatem można spodziewać się po tej książce? Zdecydowanie obiektywizmu i szerokiego spojrzenia na sytuacje. Czytelnik otrzymuje nie tylko idealny obraz Islandii, o jakim wszędzie słychać; pokazana zostaje także inna strona tego miejsca. Ta niedostępna, tajemnicza, czasem wręcz odpychająca i bezkompromisowa.


Autorzy na swojej drodze spotykają ludzi różnych narodowości - rdzennych Islandczyków, Amerykanów, a nawet Polaków, którzy wyemigrowali za spokojniejszym życiem. Każdy z nich ma swoją historię i inne spojrzenie na tę samotną wyspę. Często też jest mowa o legendach miejskich, ciekawostkach regionalnych, a przede wszystkim o faktach na temat ludzi, opuszczonych miejsc, kryzysów wszelkiej natury. Widać wyraźnie, że Islandia może porazić swoim pięknem, wzbudzić niespotykane dotychczas uczucie przynależności do czegoś niesamowitego, spowodować odczuwanie wyjątkowej więzi ze światem zewnętrznym i naturą, z drugiej zaś strony może także przytłoczyć, spotęgować osamotnienie, zagubienie. Każdy tę wyspę odbiera na swój sposób, jednak chodzi też o to, aby umieć spojrzeć nie tylko oczami, ale także emocjami - tylko wtedy obraz będzie pełny. Nasuwa się też pytanie, dokąd prowadzi to wszystko, co się obecnie w Islandii dzieje i jakie będą tego konsekwencje?


Reportaż Szepty kamieni daje pogląd na Islandię w zupełnie innym wymiarze - Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak nie pokazali wyspy tylko z dobrej, "atrakcyjnej" strony. Wręcz przeciwnie, zostało tutaj zawarte wiele informacji o niepokojach związanych m.in. z rosnącą liczbą turystów. Zachowana jest równowaga, pojawiają się głosy z różnych stron, a także epok; informacje są rzetelne. Książka godna polecenia nie tylko sympatykom podróży!

Za egzemplarz Szeptów kamieni dziękuję Wydawnictwu Otwarte.

Ilona
Obsługiwane przez usługę Blogger.