Site Loader

W czerwcowych polecajkach chciałabym odejść nieco od standardowego sposobu prezentowania wydawniczych zapowiedzi. U Diany z bloga Bardziej lubię książki niż ludzi zaobserwowałam, że można to zrobić ciekawiej i hmm… bardziej od siebie. Spróbujmy!

 

Ostatnimi czasy staram się nie zwracać dużej uwagi na nowości książkowe, ponieważ często są one zbyt kuszące, a obiecałam sobie ograniczyć ich kupowanie. Przed przygotowaniem wpisu zrobiłam jednak odpowiednie rozeznanie i zaprezentuję Wam teraz kilka tytułów, które wpadły mi w oko. Jak zwykle nie będzie ich dużo – jedynie te NAJ 🙂
Już za niecały tydzień – 6 czerwca w księgarniach pojawi się większość książek z mojego zestawienia. Mam wrażenie, że wydawcy zmawiają się na jeden lub dwa dni w miesiącu, w których zostanie wydane najwięcej książek.
Zacznijmy od powieści, którą już miałam okazję czytać i zaryzykuję stwierdzenie, że jest ona jedną z najbardziej oczekiwanych czerwcowych premier. Nic dziwnego, świetna seria Zanim się pojawiłeś zyskała sobie w Polsce rzesze fanów, a jej ostatni tom, czyli Moje serce w dwóch światach Jojo Moyes (premiera 6.06), jest zdecydowanie warty przeczytania. Po więcej informacji na jego temat odsyłam Was do recenzji.

 

Przy okazji warto wspomnieć o pięknym nowym wydaniu znanej nam już pierwszej części cyklu – Zanim się pojawiłeś (dostępne od 1.06), które w końcu pasuje do pozostałych! Ten fakt na pewno ucieszy książkowych kolekcjonerów. Ja na pewno skuszę się na nowe wydanie, ponieważ mam tylko angielską wersję tej powieści.
Kolejnym tytułem, który mnie zainteresował, jest Poza rytmem Brittainy C. Cherry (premiera 6.06). Z jego cudowną autorką miałam okazję spotkać się na żywo na Krakowskich Targach Książki w zeszłym roku. Brittainy podbiła moje serce powieścią Kochając pana Danielsa (recenzja) i dzięki zapewnieniom innych dziewczyn jestem pewna, że także inne jej książki mnie zauroczą, więc na pewno nie oprę się nowej. Wielbicielom literatury obyczajowej lub/i romansów powyższe propozycje powinny przypaść do gustu 🙂
Następny tytuł polecany jest osobom, którym podobały się powieści historyczne takie jak Słowik i Światło, którego nie widać (a w podobnym klimacie dodałabym tu także Dziewczynę, którą kochałeś). O ile Słowik nie wzbudził we mnie wielkiego zachwytu, to Światłu, którego nie widać się to udało. Taka tematyka bardzo mi odpowiada, bo dość często sięgam po książki historyczne na temat II Wojny Światowej, a dzięki połączeniu faktów z lekką fikcją literacką można uzyskać ciekawe efekty. Pod szkarłatnym niebem Marka Sullivana (premiera 6.06) to historia oparta na faktach – opowiada o człowieku, który był kierowcą generała Leyersa, określanego jako prawa ręka Hitlera we Włoszech. Ciekawy artykuł o nim, a także o książce znajduje się tutaj.
Jako że ostatnio zainteresowały mnie reportaże, tak też nie mogło ich tutaj zabraknąć. Jednym z nich jest Miłość made in China. Jak kochają Chińczycy Doriana Malovica (premiera 6.06, a jakże!). Autor skoncentrował się na tematyce uczuć we współczesnych Chinach i stawia interesujące pytania, które od razu mnie „kupiły”: Jak być nastolatką, wiedząc że trzeba znaleźć męża przed ukończeniem 25 roku życiu, by nie zostać sheng nu – resztką, której nie chce żaden mężczyzna? Jak być kobietą, gdy to rodzice szukają dla Ciebie męża na ogromnym targu singli? Jak być matką, kiedy każda kolejna ciąża grozi represjami ze strony Państwa? A przede wszystkim – czy można kochać prawdziwie w świecie, w którym komunizm zniszczył wszystkie wartości poza bezwzględnym posłuszeństwem wobec Państwa i rodziny? W kraju, gdzie małżeństwo nie jest sprawą uczuć, lecz chłodną kalkulacją biznesową (notka z okładki).
W podobnej tematyce utrzymany jest reportaż Roba Schmitza Ulica wiecznej szczęśliwości (premiera 6.06). W Szanghaju Schmitza spotyka się kilka pokoleń Chińczyków; w ich historiach odbijają się dzieje współczesnych Chin, od klęski głodu i rewolucji kulturalnej po politykę jednego dziecka. Dziś, w czasach dramatycznej transformacji, każdy z nich śni swój własny „chiński sen”. To jedynie skrót tego, o czym jest ta książka. Temat jest ogromnie ciekawy, w związku z czym bardzo chciałabym przeczytać oba te chińskie reportaże i bliżej się z tą tematyką zaznajomić.
Na końcówkę zostawiłam sobie same wyjątkowości! Pierwsza z nich to jedyna biografia w tym zestawieniu (uwierzcie, dla mnie to naprawdę nietypowe, bo kocham biografie) – Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim Piotra Stelmacha (premiera 6.06). Republiki oraz Obywatela G.C. nasłuchałam się sporo i czasem lubię do nich wrócić (a już szczególnie podczas słuchania w maju Polskiego Topu Wszech Czasów prowadzonego m. in. właśnie przez autora książki). Biografia ta to spory grubasek (644 stron!), więc lektura zapowiada się wybornie. Marzy mi się jeszcze audiobook z Piotrem Stelmachem w roli lektora.
Ostatnia książka to – mam nadzieję – będzie petarda! Każda powieść Colleen Hoover, jaką czytałam, zrobiła na mnie wrażenie, a ostatnia – It Ends with Us, którą recenzowałam tutaj, zrobiła mi w myślach takie zamieszanie, że nie potrafiłam po jej przeczytaniu sobie tego poukładać. To była BARDZO dobra powieść, takie uwielbiam – takie, które traktują o problemach społeczeństwa i o których się milczy. Nie mogę się doczekać, co też nowego przygotowała autorka w Without Merit (premiera 20.06) i liczę, że poziom będzie co najmniej taki sam jak ostatnio!
………………………………………………………………………………………………………………….

Chętnie się dowiem, co myślicie o zestawieniu z zapowiedziami w takiej formie. Ja sama uwielbiam czytać zapowiedzi z komentarzem od autora wpisu, więc w końcu sama postanowiłam taki przygotować. Koniecznie dajcie znać 🙂 No i oczywiście, czy znaleźliście w tym poście coś dla siebie?

Ilona

O MNIE

Cześć! Jestem Ewelina. Piszę tutaj o książkach, które udało mi się przeczytać, ale też tych, po które chciałabym sięgnąć. Jestem wrażliwą duszą i często widzę to, czego inni nie dostrzegają.

Instagram

Facebook