Site Loader

Posłuszna żona Kerry Fisher to książka opowiadająca o losach rodziny Farinellich. Z uwagi na wielu bohaterów, powieść jest pełna kontrastów. Przez to też wzbudza spore zainteresowanie w czytelniku, niemniej jednak nie jest pozbawiona wad.

Zacznijmy od początku. W książce można wyróżnić kilku głównych bohaterów. Jednym z nich jest Massimo – inteligentny, błyskotliwy i zabawny mężczyzna, ojciec i mąż. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, pozornie wydaje się wręcz idealny. Wraz z Larą tworzą szczęśliwe małżeństwo, ale czy na pewno? Kolejna postać to Nico. Jest zupełnym przeciwieństwem swojego brata Massima. Uwielbia kwiaty, jest spokojny i nieco zdystansowany. Ma córkę Francescę z pierwszego małżeństwa. Obaj bohaterowie są żonaci. Również ich żony są od siebie zupełnie różne. Pierwsza z nich, czyli Lara, to zamknięta w sobie kobieta, która każdego dnia stara się zadowolić swojego męża Massima. Wraz z rozwojem akcji w książce można zauważyć, że próby uszczęśliwienia swojego wybranka nie do końca wynikają z gorącego uczucia, ale z obawy przed jego reakcją. Lara jest poukładana, skrupulatnie dba o dom i zajmuje się synem Sandrem.

Maggie – druga żona Nico to prosta dziewczyna, która wychowała się samotnie z matką w nieprzyjemnej dzielnicy. Z uwagi na to, że nie jest majętna, część osób może podejrzewać, że związała się z Nico – facetem z dobrego domu – m.in. dla pieniędzy. Łatwo jednak dostrzec, że za prostotą wspomnianej bohaterki kryje się prawdziwe uczucie. Maggie ma syna Sama.

Jak nietrudno się domyślić, z uwagi na różnice pomiędzy bohaterami, obecność dzieci, wymagającej matki bohaterów, jak również mieszkanie w bliskiej odległości od siebie sprawia, że ich relacje nie są jednoznaczne. W książce poruszany jest problem adaptacji dzieci do nowych warunków, a także stawiania im zbyt dużych wymagań. Pokazane jest również to, jak początkowo dość trudne, a może inaczej – marne relacje między Maggie i Larą przeradzają się w coś więcej. Zdarzeniem, które zmienia wszystko, jest znalezienie tajemniczej szkatułki. Można nazwać ją puszką Pandory.

W książce poruszonych jest sporo problemów, jednak to jednemu z nich chciałabym poświęcić nieco uwagi. Jedna z bohaterek okazuje się zastraszoną marionetką w rękach swojego mężczyzny. Wszystkie plany, zarówno te codzienne, jak i sięgające dalej w przyszłość podporządkowuje swojej miłości. Czasami się boi. Tego typu sytuacje zawsze wzbudzają we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony podchodzę do tego z empatią – wiem, jak trudno zrobić w życiu decydujący krok, odciąć się od przeszłości i zacząć zupełnie nowy rozdział, samotnie. Z drugiej zaś nie mogę pojąć, jak można dawać się tak traktować. Czy warto łudzić się nadzieją, że pewnego dnia rzeczywistość magicznie się zmieni, a mąż z faceta mającego cechy tyrana, stanie się kimś zupełnie innym?

Posłuszna żona to książka dobra dla osób, które lubią obyczajówki. Zaryzykowałabym stwierdzeniem, że jest to wyłącznie literatura kobieca. Choć ta pozycja ma sporo plusów tj. ciekawe, zróżnicowane postaci czy wartko płynąca akcja, w pewnym momencie staje się nieco odrealniona. Nie lubię, kiedy zakończenie ma tyle wątków, kiedy prawie wszystko odwraca się o 180 stopni i wydaje się, jakby takie sytuacje nie mogły zdarzyć się w codziennym życiu.

Ewelina

 

O MNIE

Cześć! Jestem Ewelina. Piszę tutaj o książkach, które udało mi się przeczytać, ale też tych, po które chciałabym sięgnąć. Jestem wrażliwą duszą i często widzę to, czego inni nie dostrzegają.

Instagram

Facebook