Site Loader

Cześć we wrześniu! Ledwo wróciłyśmy z długo wyczekiwanych wakacji i błogiego odpoczynku, a tu już trzeba wracać do obowiązków 🙂 Wydawnictwa książkowe (i nie tylko!) także nie próżnują – na wrzesień możemy spodziewać się interesujących nowości i mam nadzieję, że to tylko taka rozgrzewka przed październikiem i listopadem. Jeśli coś z poniższej listy Wam się spodoba, dajcie znać co i dlaczego 😉

Na pierwszy ogień wybrałam nietuzinkowy reportaż The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side (premiera 12.09) autorstwa Jana Błaszczaka. Mowa w nim o Stanleyu Tolkinie i prowadzonych przez niego w Ameryce klubach – The Dom i Stanley’s Bar. Oba gromadziły w swoich wnętrzach kulturową śmietankę towarzyską – pisarzy, muzyków, aktywistów, filmowców i wszelkich innych artystów. Ameryka w drugiej połowie minionego wieku, bogactwo wydarzeń kulturowych, zderzenie wielkich osobistości – jestem na TAK.
Jedna z bardziej interesujących pozycji tego zestawienia to Małe wielkie rzeczy Henry’ego Frasera (premiera 19.09), którą otrzymałyśmy do recenzji (Ewelina już zaczęła ją czytać, więc prawdopodobnie to ona napisze o niej coś więcej). Niezmiernie cenię książki, które traktują o tym, jak odnaleźć dobrą stronę trudnych życiowych sytuacji, a sam autor na pewno ma w tym spore doświadczenie (link do artykułu o autorze – jęz. angielski). Dla mnie to książka obowiązkowa!

 

Pewna powieściopisarka, często stawiana obok mojej ulubionej Jodi Picoult, ma już całkiem spory dorobek literacki, a ja nadal nie przeczytałam żadnej jej książki – wstyd! To nie pierwsza powieść Diane Chamberlain, którą chciałabym przeczytać, lecz mam nadzieję, że pierwsza, którą w końcu rzeczywiście przeczytam 😉 Mowa oczywiście o Skradzionym małżeństwie (premiera 18.09). Ambitne i kontrowersyjne obyczajówki zawsze wzbudzają moje zainteresowanie – chciałabym, żeby ta właśnie taka się okazała.
O Elizabeth Strout przeczytałam już wiele, jednak tak jak w przypadku Diane Chamberlain, nie udało mi się przeczytać żadnej jej książki. Chcę na tę jesień zaznajomić z twórczością obu autorek, ponieważ opisy i recenzje ich powieści są bardzo zachęcające 🙂 Trwaj przy mnie (premiera 19.09) to nowe wydanie znanej już na polskim rynku wydawniczym powieści Nie odstępuj ode mnie.
Faworytem miesiąca będzie dla mnie pewna biografia, której niecierpliwie wyczekiwałam po przeczytaniu świetnego reportażu Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza PrzemykaPopiełuszko, biografia (premiera 17.09) Mileny Kindziuk to 864-stronicowa historia życia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Jej autorka ma na swoim koncie kilkanaście książek o tematyce biograficzno-teologicznej, w tym także o Popiełuszce, w związku z czym spodziewam się lektury wyjątkowej!

Na jednym z moich ulubionych książkowych blogów Bardziej lubię książki niż ludzi (koniecznie zaglądnijcie do Diany, pięknie prowadzi bloga!) czytałam recenzje reportaży mojej imienniczki Ilony Wiśniewskiej i dlatego też Lud. Z grenlandzkiej wyspy (premiera 5.09) znalazł się w zestawieniu. Po przeczytaniu bardzo dobrej Ekspedycji (swoją drogą także dzięki Dianie) mam ochotę na więcej lodowych książek.

 

Ilona

O MNIE

Cześć! Jestem Ewelina. Piszę tutaj o książkach, które udało mi się przeczytać, ale też tych, po które chciałabym sięgnąć. Jestem wrażliwą duszą i często widzę to, czego inni nie dostrzegają.

Instagram

Facebook