Processed with VSCO with  preset

Daj się pokochać Dziewczyno – Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk

Katarzyna Miller jest znaną psychoterapeutką, która swoje początkowe doświadczenie w pracy zdobywała, pracując z alkoholikami. Obecnie pomaga głównie kobietom, choć zdarza się jej także prowadzić pary. Swoją wiedzą dzieli się nie tylko w gabinecie, ale także w licznych publikacjach, które często powstają wspólnie z innymi osobami. W księgarniach dostępnych jest wiele książek, kilka z nich miałam okazję już czytać, ale chcę Was szczególnie zachęcić, głównie kobiety, do przeczytania „Daj się pokochać Dziewczyno”. Recenzja tej książki jest niemałym wyzwaniem, bo nie ma tutaj fabuły, do której można by się odnieść, ale jest samo życie, czyli coś, co lubię najbardziej.

Rozmowa pełna wartościowych treści

„Daj się pokochać dziewczyno” to książką będąca zapisem rozmowy pomiędzy Katarzyną Miller, a Joanną Olekszyk, dziennikarką i redaktorką Sensu. Rozmowa jest prowadzona w sposób bardzo ciekawy i wyważony. Obie kobiety mają wiele do powiedzenia i wspólnie dochodzą do interesujących wniosków. Książka została podzielona na niecałe 30 rozdziałów, a każdy z nich jest poświęcony czemuś innemu, choć suma sumarum dotyczy kobiet i nawiązywanych przez nich relacji. Z prowadzonej rozmowy można wywieść wiele cennych wniosków, choć trzeba być otwartym na to, o czym się dyskutuje i czasami zatrzymać się na danej stronie i pomyśleć, jak określony problem odnieść do siebie i co zmienić.

Książki psychologiczne, książki o relacjach, o człowieku w ogólności trudno się recenzuje, bo nie ma w nich fabuły i ciekawych bohaterów, których historie zapierają dech w piersiach i pozwalają oderwać się od otaczającej rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, takie książki osadzają nas w tej rzeczywistości jeszcze bardziej, każą jej się przyglądać z każdej strony, analizować i zmieniać.

Cytaty

Z doświadczenia wiem, że książki Katarzyny Miller są przepełnione mądrymi cytatami, które z chęcią, o ile to lubimy, będziemy podkreślać i zaznaczać. Jako dowód przedstawię Wam kilka fragmentów, które znalazłam na poczekaniu, po prostu wertując przeczytaną wcześniej książkę. Pierwszy z nich zapamiętałam już podczas czytania, bo zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jakoś nigdy nie znalazłam dobrego wytłumaczenia, dlaczego osoby doświadczone przez los nie potrafią żyć same ze sobą, w spokoju, po prostu.

“Joasia: I jeszcze spokój.
Kasia: Nie umiemy w nim wytrzymać. Z domów, w których się dzieje dużo raczej trudnych przeżyć, ludzie wynoszą lęk przed spokojem. Im się wydaje, że spokój jest pustką i obojętnością. I trzeba koniecznie coś z nim zrobić. Odpowiedzią jest zawsze: oddychać.”

“Kasia: Rodzice są tubą kultury, byli przez nią kształtowani i przekazują to dalej. Nie wiedzą, co się dzieje w ich dzieciach, bo nie wiedzą, co się dzieje w nich samych. My w Polsce jesteśmy analfabetami emocjonalnymi.”

“Kasia: ..dbanie o siebie. Czyli PODSTAWA. Nikt nie może tego zrobić za nas i nikt nie ma tego w obowiązku. Poza rodzicami, i to tylko w naszym dzieciństwie.”

Ktoś może powiedzieć, że tego typu książki są podsumowaniem wszystkich oczywistości świata. Bo kto w teorii tego wszystkiego nie wie? Ano właśnie, tylko ja pytam w takim razie, dlaczego w ludziach tyle wątpliwości, dlaczego tak często robimy coś wbrew sobie, dlaczego innych stawiamy wyżej, dlaczego wzrastamy w poczuciu winy sprzedanym nam przez rodziców czy innych bliskich? Moim zdaniem takie książki warto czytać, żeby sobie przypomnieć o pewnych sprawach, żeby dostać to, czego się nigdy nie usłyszało w domu, a przede wszystkim, żeby móc pomyśleć o sobie i swoim życiu i kiedy coś nam nie pasuje, skorzystać z porad osób o wiele mądrzejszych.

Dla kogo?

„Daj się pokochać dziewczyno” to książka przede wszystkim dla kobiet i to w każdym wieku. Myślę, że odnajdzie się w niej nastolatka, która dopiero szuka swojej drogi, jak i dojrzała kobieta. Ta książka to kopalnia mądrości, o ile umie się dostrzegać pewne rzeczy i potrafi wyciągać z nich wnioski. Mężczyźni zainteresowani kobiecą psychiką również powinni być zadowoleni z takiej lektury.

Mam ogromną nadzieję, że moja recenzja książki „Daj się pokochać dziewczyno” zachęci Was do sięgnięcia po ten tytuł. Naprawdę, warto! Owszem, jest w niej sporo oczywistości, ale też dużo interesującej, niepopularnej treści.

Ewelina