2018-04-3011.18.531

Wrzesień – zapowiedzi książkowe

 

Co miesiąc premierę ma sporo tytułów, czytelnicy mogą wybierać spośród wielu gatunków literackich. Każdy jednak wie, że czas jest ograniczony i zapoznanie się z wszystkimi książkami jest nie tylko niemożliwe, ale też bezsensowne. Podzielę się z Wami tytułami, które przykuły moją uwagę i o których, mam nadzieję, będziecie mogli niebawem przeczytać tutaj na blogu. Przeglądając strony wydawnictw, znalazłam kilka ciekawych książek, które na pewno trafią w moje ręce. Oto one.

W moich książkowych zapowiedziach musiała znaleźć się literatura faktu. Wrzesień nie obfituje wcale w tego typu nowości, jednak moją uwagę przykuła książka Marcina Kąckiego Białystok. Biała siła, czarna pamięć (premiera 4.09). To trochę oszukana nowość, bo to już trzecie wydanie tego reportażu, ale wcześniej o nim nie słyszałam. Kącki kreśli opowieść o mieście, w którym żyli kiedyś wspólnie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. Wielu osobom to miejsce kojarzy się z antysemityzmem i rasizmem, czy słusznie? Białystok jest położony około 70 km od miasta Jedwabne, w którym to w okresie II wojny światowej doszło do pogromu Żydów. Czy mieszkańcy zapomnieli o tych okropnych wydarzeniach? Jaki jest ich stosunek do historii? Myślę, że wiele z tej książki można się na ten temat dowiedzieć, o czym świadczą dobre recenzje.

Moje zainteresowanie wzbudziła też książka Justyny Kopińskiej Obłęd (premiera 19.09). Nie jest to jednak reportaż, a tekst mający zbeletryzowaną formę. Ta książka opowiada o koszmarze pacjentów polskiego szpitala psychiatrycznego. Znając doświadczenie autorki, można przypuszczać, że ten tytuł będzie zawierał wiele prawdziwych historii. Bez wątpienia to właśnie osobiste obserwacje stały się inspiracją do stworzenia tej książki. W notce podanej przez wydawnictwo czytamy, że jest to wstrząsająca opowieść o ZŁU absolutnym.

W zapowiedziach czytelniczych września nie mogło zabraknąć nowej powieści Jakuba Małeckiego Horyzont (premiera 18.09). Jest to pisarz, którego cenię, co ciekawe, nie od momentu sięgnięcia po jego pierwszą książkę, ale spotkania autorskiego. Tam totalnie przepadałam! To człowiek mądry i wrażliwy, który potrafi tworzyć fascynujące, życiowe historie. Najnowsza książka Horyzont to opowieść o Mańku i Zuzie, którzy mieszkają w Warszawie, historia o tęsknocie, przyjaźni i przeszłości.

Wiele mówi się na temat szczepionek, podważa się ich zasadność, tworzone są teorie spiskowe, które nieraz wygrywają z logiczną argumentacją, dlatego też z niecierpliwością czekam na książkę autorstwa Seth Mnookin Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu (premiera 25.09). Amerykański dziennikarz wskazuje, jakie obawy pojawiają się wśród antyszczepionkowców i jakie są ich źródła. Książka ukazuje historię medycyny i etapy jej rozwoju. Myślę, że ta lektura może być bardzo ciekawa.

Ostatnia, choć myślę, że nie mniej interesująca pozycja to Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy (premiera 4.09). Książka opowiada o Hansie Aspergerze, który zajmował się badaniem dzieci z zaburzeniami umysłowymi i brał udział w mordowaniu dzieci z niepełnosprawnościami w czasie II wojny światowej.

Jakie są Wasze zakupowe plany na wrzesień? 😉 Może któryś z tych tytułów przykuł Waszą szczególną uwagę?