czytelnicza prasówka overReading

#1 Czytelnicza prasówka

W nowy rok wchodzę z ambitnymi planami, żeby być na bieżąco z około książkowymi wydarzeniami i dzielić się ciekawymi informacjami z Wami. Podejmuję się realizacji projektu, którego pomysł pojawił się w mojej głowie w pewien letni dzień, ale nie byłam w stanie dobrze się nim zająć. Oto najciekawsze informacje ze świata książki.

 

  • W planach ekranizacja ‘Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli’

Chwilę temu, bo 4.01, czyli zaraz na początku roku na fanpage’u wydawnictwa Powergraph na Facebooku pojawiła się informacja o tym, że Michał Gazda, reżyser znanego i docenionego przez widzów serialu ‘Wataha’, zajmie się ekranizacją książki laureata Nagrody Literackiej Nike. Na razie nieznane są żadne szczegóły dotyczące tej produkcji, ale może to dobry moment dla tych, którzy nie czytali, aby zapoznać się z książką?

  • Gala wręczenia Paszportów Polityki przełożona

Dla niewtajemniczonych, Paszporty Polityki to nagroda kulturalna przyznawana przez tygodnik Polityka od 1993 roku. Trafia ona do twórców w różnych kategoriach, w tym literatura. Nagrody często młodzi artyści, debiutanci, którzy czynią szybkie postępy i dobrze rokują na przyszłość. W tym roku w kategorii literatura nominowani są: Igor Jarek za swój debiut prozatorski, czyli tom opowiadań Halny wydawnictwa Nisza, Mira Marcinów za książkę Bezmatek wydaną nakładem wydawnictwa Czarnego i Patrycja Sikora za książkę poetycką Instrukcja dla ludzi nie stąd.

Uroczystość wręczenia nagród (bez udziału publiczności) ma odbyć się 26.01 o godz. 20:15. Jej transmisja zaplanowana została na profilu Polityka na Facebooku i w telewizji TVN.

  • Już niedługo Bestsellery Empiku 2020!

Na 9.02 zaplanowała została gala wręczenia nagród za Bestsellery Empiku 2020. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVN, a także na profilu Empik na Facebooku. W kategorii książki jest 5 grup: literatura piękna, obyczajowa, kryminał/sensacja/thriller, literatura dla dzieci i audiobook.Wszystkie nominowane do nagrody tytuły znajdziecie na stronie Empiku, tutaj.

Po raz drugi też wręczone zostaną nagrody w kategorii Odkrycia. W Jury Literackim zasiada: Joanna Bator, Natalia Szostak i Wojciech Chmielarz. Nominowane w tej kategorii tytuły to:
San Francisco. Dziki brzeg wolności Magda Działoszyńska-Kossow
Halny Igor Jarek
Koniec świata, umyj okna Agnieszka Jelonek
Lajla znaczy noc Aleksandra Lipczak
Bezmatek Mira Marcinów

  • Bieguni Olgi Tokarczuk w Teatrze Powszechnym

30 stycznia w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Bieguni, który powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk. Reżyserem sztuki jest Michał Zadara. Co istotne, w obliczu obecnej sytuacji, premiera będzie transmitowana na platformie VOD Teatru Powszechnego. Cena biletu wynosi 30 zł, można go kupić tutaj.

  • Szansa na nagrodę dla książek historycznych wydawnictwa Znak

Dwie z wydawanych w 2020 roku książek wydawnictwa Znak ma szansę na nagrodę w plebiscycie „Historia zebrana – najlepsze książki historyczne 2020”. Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowały się następujące tytuły: Oświęcim. Czarna zima Marcinka Kąckiego i Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia, autorzy Ewa Winnicka i Dionisios Sturis . Głosowanie odbywa się do 25.01 na stronie organizatora. Myślę, że warto mieć te tytuły na uwadze.

  • Konkurs na wydanie powieści!

Osoby zainteresowane wydaniem powieści czy zbioru wierszy mają szansę na spełnienie swojego marzenia. Instytut Literatury ogłosił kolejną edycję konkursu literackiego Nowy Dokument Tekstowy. Swoje literackie dzieło można przesyłać do 4 kwietnia.
Wszystkie istotne informacje na temat tego konkursu można znaleźć na stronie organizatora.


Książkowe zapowiedzi

Projekt bez tytułu(15)

– Trupia Farma (25.01) – książka z gatunku literatury faktu, w której znajdziemy odpowiedź na to, co dzieje się z ludzkimi zwłokami.
Ocena LC: 7,7/10, Goodreads: 4,2/5.

– Oskar i Pani Róża (25.01) kultowa książka w pięknym wydaniu, coś dla czytelników, którzy lubią ładne książki. Ocena LC: 8,1/10, Goodreads: 4,25/5.

– Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych (25.01) – książka z gatunku literatury faktu opowiadająca historię kobiet-czarownic, które prześladowano między XV a XVII wiekiem. Ocena Goodreads: 4/5.

Projekt bez tytułu(14)

– Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin (27.01) – autorką jest reporterka Barbara Włodarczyk, która od lat zajmuje się tematem Rosji i ma już na swoim koncie dobrze ocenianą książkę o tej samej tematyce, czyli Nie ma jednej Rosji.

– Checkpoint (27.01) – powieść, której akcja rozgrywa się na terenie Bośni podczas wojny. Opowiada historię 5 osób mających nieść pomoc wojennym uchodźcom. Ocena Goodreads: 3,45/5.

– Co robić przed końcem świata (20.01)- mało o tej książce można wyczytać z jej opisu, poza tym, że mówi ona o aktualnych problemach społecznych i jej istotę świetnie oddaje hasło Czy kiedykolwiek wydawało ci się, że z tym światem jest coś nie tak?.

– Zima (27.01) – kolejna książką z czterotomowego cyklu ‘Pory Roku’ autorstwa pisarki będącej czterokrotną finalistką Nagrody Bookera.